10 kroků k založení společnosti

Začít podnikat může dneska každý. Stačí dobrý nápad, odhodlání a nějaké ty finance do startu. Sepsali jsme pro vás deset bodů, které vás provedou samotným založením společnosti od začátku až do konce.

  1.  Na zakázku nebo sám
    Možností pro založení společnosti je v dnešní době několik. Můžete si zaplatit firmu, která za vás všechno zařídí, koupit už hotovou tzv. ready-made společnost, založit si podnikání online například pomocí portálu www.zalozfirmu.cz nebo si vše zařídit sám. Což vás sice bude stát nejvíc času, ale alespoň si budete stoprocentně jistí, že je všechno v pořádku.
  2. Typ společnosti
    Než vyrazíte obíhat všechny potřebné úřady a instituce měli byste přesně vědět, jaký typ společnosti chcete založit. Můžete si vybrat mezi s.r.o. (společnost s ručením omezeným), a.s. (akciová společnost), v.o.s. (veřejně obchodní společnost), k.s. (komanditní společnost) nebo družstvem. Nejoblíbenějším typem je s.r.o., proto se v dalších bodech budeme držet právě založení tohoto typu společnosti.
  3.  Název společnosti
    Vybrat správný název pro firmu je jedno z nejdůležitějších rozhodnutí. Finální pojmenování může radikálně ovlivnit budoucnost firmy, proto byste ho měli důkladně promyslet. Zároveň musí označení firmy splňovat několik podmínek. Jméno už nesmí být používané někým jiným, mělo by jít o dobře
    zapamatovatelné slovo, které bude jasně a stručně vyjadřovat podstatu vašeho podnikání. Doporučujeme vám ověřit si, jestli je pro daný název volná i internetová doména.
  4. Sídlo firmy
    Při zakládání společnosti musíte doložit smlouvu o poskytnutí sídla se souhlasem majitele nemovitosti a zároveň i výpis z katastru nemovitostí, kde je budova se sídlem společnosti zapsána. Nad výběrem sídla byste se také měli zamyslet. Mělo by odpovídat charakteru firmy a být na místě, které zvýší její
    důvěryhodnost.
  5. Základní kapitál
    Společnost s ručením omezeným ručí svým základním kapitálem. Ten může začínat už od 1 Kč. Ideální je ale složit pro začátek minimálně 100 000 Kč. Úřadům musíte doložit smlouvu o běžném účtu pro vaši živnost, od které se bude odvíjet celé účetnictví. Dál budete potřebovat prohlášení správce vkladu a potvrzení banky o splacení základního kapitálu.
  6.  Živnostenské oprávnění
    Podnikat můžete na jeden ze tří typů živnosti: řemeslnou, vázanou nebo volnou. Nejjednodušší varianta je živnost volná. K založení podnikání vám bude stačit jen výpis z živnostenského rejstříku a vyplněný formulář ohlášení živnosti na Živnostenském úřadě.
  7. Formulář registrace k daním
    Další z úřadů, které musíte navštívit je Finanční úřad. Tam musíte svoji budoucí firmu zaregistrovat k placení daní prostřednictvím formuláře registrace k daním.
  8. Společenská smlouva
    V případě, že jste se rozhodli podnikat s někým dalším, je nutné sepsat tzv. společenskou smlouvu. Pokud podnikáte samostatně, jde o zakladatelskou listinu. Tento dokument musí obsahovat název firmy a její sídlo, počet společníků a jejich základní údaje (jméno a bydliště), předmět podnikání, výši základního kapitálu, výši vkladů včetně způsobu a lhůty splacení, jména a bydliště jednatelů a správce vkladu. Smlouva musí být písemná s úředně ověřenými podpisy.
  9. Ostatní úřady
    Svoji novou firmu musíte nahlásit zdravotní pojišťovně a správě sociálních věcí, aby vás začaly vést jako podnikatele. Nezapomeňte se stavit i na poště nebo pobočce Czech Pointu a vyžádat si výpis z obchodního rejstříku.
  10. Totální nasazení
    Když máte všechno zařízené, stačí se jen pustit do práce. Začátky můžou být těžké, proto je potřeba být připravený finančně i psychicky. Rozjezd podnikání si žádá vaše absolutní nasazení pro věc. Peníze na podnikání můžete získat od investora, pomocí crowdfundingové kampaně, půjčkou od
    banky nebo nebankovní společnosti. Rozhodli jste se podnikat a potřebujete pomoct s financemi?
    Začínajícím i dlouhodobým podnikatelům nabízíme půjčky bez zajištění nemovitosti od 100 000 Kč do 50 000 000 Kč.
2018-11-02T19:43:02+01:00
Tyto stránky používají soubory cookie a služby třetích stran. Ok